Ciekawostki o Krajach

ochy

 • Włochy kojarzą się głównie ze spaghetti, pizzą, włoskim głośnym stylem bycia, Erosem Ramazzottim, Romeo i Julią, Watykanem i toskańskim niebem. Oprócz tego to miejsce, gdzie zaraz po Grecji narodziła się wielka cywilizacja, rozwinęła kultura i nauka. Wielu naszych rodaków w XVI - XVIII w. podróżowało do Rzymu czy Padwy, aby zdobyć odpowiednie wykształcenie. Wręcz było to w dobrym tonie. Włochy to także wspaniałe zabytki i piękne krajobrazy. Krystalicznie czysta woda, zatoki (chociażby Kalabrii) z szerokimi piaszczystymi plażami, malownicze urwiska skalne wpadające do błękitnych wód Morza Tyrreńskiego, a w głębi lądu wzniesienia pogórza apenińskiego ze szczytami Sila na północy i Aspromonte na południu.

 • Kuchnia włoska to jedna z dwóch najbardziej popularnych kuchni europejskich obok kuchni francuskiej. Charakteryzuje się korzystaniem z dużej ilości warzyw i przypraw takich jak oregano, bazylia, pieprz, estragon, tymianek, rozmaryn, a także używaniem parmezanu. W kuchni tej dość powszechnie stosuje się też oliwę, pomidory oraz cebulę i czosnek, a także oliwki. Kuchnia włoska wyspecjalizowała się szczególnie w potrawach mącznych oraz w rybnych i owocach morza.

Fratelli d'Italia (bracia włosi) to hymn państwowy Włoch. Słowa napisał młody poeta włoski Goffredo Mameli.
Oto kawałek hymnu:
1.Fratelli d'Italia, l'Italia s'è desta, dell'elmo di Scipio s'è cinta la testa. Dov'è la vittoria? Le porga la chioma, che schiava di Roma Iddio la creò.
Ref. Stringiamoci a coorte, siam pronti alla morte. Siam pronti alla morte, l'Italia chiamò. Si! Stringiamoci a coorte, siam pronti alla morte. Siam pronti alla morte, l'Italia chiamò! Si!
2. Noi fummo da secoli calpesti, derisi, perché non siam popoli, perché siam divisi. Raccolgaci un'unica bandiera, una speme: di fonderci insieme già l'ora suonò. 
tłumaczenie tekstu:
1.Bracia Włosi Italia się budzi Hełmem Scypiona zdobi swą głowę. Gdzie jest zwycięstwo? Niech schyli swą głowę Gdyż niewolnicą Rzymu Uczynił ją Bóg
Ref.Zewrzyjmy szeregi gotowi na śmierć gotowi na śmierć Italia wezwała!
2.Od wieków byliśmy Deptani, poniżeni Gdyż nie jesteśmy nacją Gdyż jesteśmy podzieleni Zbierzmy się pod jedną Flagą i nadzieją Że będziemy razem Gdyż wybiła już godzina

 • Narty Włochy są szczególnie atrakcyjne dla miłośników wspinaczki górskiej i narciarstwa, gdyż ponad 80% powierzchni zajmują góry. Ogromną atrakcją dla tych, którzy Włochy wybierają za cel swoich wakacji jest znany wulkan Wezuwiusz, atrakcyjne wybrzeże Morza Śródziemnego z licznymi wyspami, a wśród nich najbardziej atrakcyjna i popularna Sycylia i Sardynia oraz mniejsze wyspy wulkaniczne i wulkan Stromboli i Vulcano. Mówi się, że do odkrycia Włoch nie wystarczy całe życie.

Klimat .Klimat Włoch jest jednym z korzystniejszych na świecie: lata są tu zwykle ciepłe i suche, a zimy łagodne. Istnieją jednak duże różnice pomiędzy regionami. Część północna kraju ma klimat bardziej umiarkowany, a południowa – bardziej śródziemnomorski. Lata są gorące i suche wzdłuż wybrzeży (zwłaszcza na Południu), a chłodne na obszarach górzystych, głównie w Alpach i Apeninach. Zimy są łagodne w południowej części kraju, od Rzymu w dół, ale na Północy bywają prawie tak mroźne, jak w innych krajach północnej półkuli, a czasami nawet sroższe, zwłaszcza w styczniu na nizinach Lombardii i Emilia-Romagna.

 • Turystyka.  Wenecja jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast we Włoszech Włochy to kraj przepełniony majestatycznymi zabytkami tak licznie przyciągającymi na wakacje turystów z całego świata. Odnajdziemy tu niepowtarzalne bogactwo wspaniałych dzieł od antycznych, greckich i rzymskich po średniowieczne, renesansowe, barokowe i współczesne. Poza kulturowym dziedzictwem Włoch specyficzny charakter dodaje także unikalna kultura, tradycja, kuchnia oraz urzekające krajobrazy i wspaniałe plaże.Najwięcej wycieczek turystów spragnionych wypoczynku kieruje się do otoczonej Alpami i bardzo malowniczymi dolinami pełnymi zamków- Doliny Aosty, do Apulii i okolic najpopularniejszego włoskiego jeziora Garda, gdzie panują doskonałe warunki do uprawiania widnsufringu. Apulia zachęca do wypoczynku urzekającymi krajobrazami, pięknymi plażami oblewanymi czystymi wodami morza oraz zacisznymi zakątkami. Pośród sadów i gajów oliwnych wyrosły luksusowe hotele, a także wspaniale zdobione katedry, imponujące zamki i pałace. Znaczna część wycieczek obejmuje także słoneczne Wybrzeże Kampanii, Wybrzeże Liguryjskie i Zatokę Wenecką oraz takie miejscowości jak Kalambria, Lacium z klasztorem Monte Casino. Ponadto licznie odwiedzane są włoskie wyspy: Sycylia, Sardynia, Capri z Laurową Grotą i skalistymi szczytami, Elba oraz wulkaniczna Ischias. Najpopularniejszymi miastami cieszącymi się ogromnym zainteresowaniem turystów jest Florencja, Mediolan, Rzym, Neapol i Wenecja. 

 • Kiedy jechać.  Kto planuje odwiedzenie rejonów popularnych wśród turystów (zwłaszcza kąpielisk), niech unika lipca i sierpnia – panują wtedy upały, a plaże i miejscowości wypoczynkowe są niesamowicie zatłoczone. Sierpień jest tradycyjnym miesiącem urlopowym Włochów, więc szczególnie wtedy można spodziewać się tłoku w kurortach. Za to główne miasta turystyczne, Rzym, Florencja czy Wenecja, wyglądają w tych miesiącach nieco sztucznie, gdyż praktycznie jedynymi ludźmi, których można tam wtedy spotkać, są turyści. Tak więc najlepszymi porami na odwiedzenie Włoch, ze względu na komfort i pogodę, są okresy od początku kwietnia do końca czerwca oraz od września do października. Jeśli planuje się pływanie w morzu, trzeba pamiętać, że poza miesiącami letnimi wystarczająco ciepłą wodę można znaleźć tylko na południu kraju.

Parki narodowe:
 •   Parco Nazionale Gran Paradiso - największy włoski park narodowy, założony w 1922 roku przez Wiktora Emanuela w celu ochrony koziorożców. Teraz żyje tu ok. 3500 tych zwierząt i 6000 kozic, które wiosną można spotkać nisko w dolinach. Można tu też spotkać orła przedniego, a nasze oczy ucieszą na pewno wspaniałe alpejskie kwiaty, które pooglądamy w ogrodzie botanicznym w dolinie Cogne (jedna z trzech dolin przecinających park - obok Valsavarenche i Val de Rhemes. Park ten stwarza doskonałe warunki do pieszych wędrówek, ale i narciarze znajdą tutaj coś dla siebie.
 • Parco Nazionale dello Stelvio - niezwykle malowniczy teren obejmujący obszar całego pasma Ortles. Miejsce uwielbiane przez amatorów wysokogórskich wycieczek, nart i miłośników kozic, koziorożców, jeleni, saren i orłów. Miejscem, gdzie najłatwiej można spotkać któreś z tych zwierząt to najmniejsza z okolicznych dolin - Val Zebrú. 
 • Parco Nazionale d'Abruzzo - jeden z najbardziej dzikich terenów we Włoszech. Tutaj powinni przyjechać ci, których fascynują wilki i niedźwiedzie. Miejsce stworzone tylko dla najzagorzalszych turystów uwielbiających piesze zwiedzanie. Warto tu zajrzeć do muzeum historii naturalnej, gdzie można zapoznać się z okazałą fauną i florą parku.

Zabytki:
Krzywa Wieża w Pizie.
 • Krzywa Wieża jest jedną z najbardziej znanych budowli na świecie. Znajduje się ona w niewielkim miasteczku w Toskanii, w środkowych Włoszech. W istocie wieża jest dzwonnicą katedralną i należy do kompleksu zabudowań w stylu romańskim na Campo dei Miracoli. Budowę wieży rozpoczęto w 1173 roku. Budowla wkrótce zaczęła odchylać się od pionu, ponieważ została ona usytuowana na podmokłym, gliniastym gruncie. Konstruktorzy wydłużając kolumny po jednej stronie wieży próbowali korygować przechylenie wieży. Budowę jednak przerwano do XIII wieku. 
 • W 1350 roku konstrukcja zyskała ostatnie piętro, w którym umieszczono dzwony. Budynek został zbudowany na planie okręgu i posiada osiem kondygnacji. Środkowe piętra otoczono są ażurowymi galeryjkami. Wysokość wieży wynosi około 55 metrów, a odchylenie od piono około 4,5 metra. 
 • W 1990 roku wieża została zamknięta dla zwiedzających oraz powołano specjalny komitet, który miał wybrać najlepszy sposób zabezpieczenia wieży przed dalszym odchylaniem się. W 2001 roku wieża została ponownie otwarta dla turystów. Rocznie odwiedza ją około 10 milionów turystów z całego świata.
Amfiteatr Flawiuszów,
 •  od średniowiecza potocznie nazywany Koloseum, jest najbardziej znanym symbolem Wiecznego Miasta (Rzymu) i zarazem jedną z najwspanialszych budowli antycznych, które dotrwały do naszych czasów. Jest on doskonałym świadectwem wielkiego poziomu architektury i budownictwa Imperium Rzymskiego. Amfiteatr zaprojektował nieznany nam architekt wychowany w środowisku grecko-rzymskim, który wykorzystał doświadczenie budowlane kilku pokoleń, uzupełniając je kilkoma innowacyjnymi rozwiązaniami własnymi. Budowa Koloseum rozpoczęła się w ok. 70 lub 72 r. na polecenie założyciela dynastii Flawiuszów, cesarza Wespazjana, który nakazał wznieść tę budowlę .
Most Westchnień (Ponte dei Sospiri)
 • Z weneckim Mostem Westchnień wiążą się zarówno romantyczne, jak i ponure historie. Legendy głoszą, że zakochani, którzy pocałują się na tym Moście, rychło staną na ślubnym kobiercu. Niestety, przeszłość tego obiektu jest znacznie bardziej smutna... Most Westchnień znajduje się nad Kanałem Pałacowym, łączy Pałac Dożów z drogą prowadzącą do więzienia. Najprawdopodobniej jego nazwa wzięła się od westchnień skazańców, którzy po raz ostatni mogli spojrzeć z tego Mostu na świat. Oprócz nich było to też miejsce westchnień zakochanych, tęskniących za swoimi partnerami. Nic więc dziwnego, że Most był wielokrotnie utrwalany na kartach powieści i zbiorów poezji.
Plac Św. Marka (Piazza San Marco)
 • Niewątpliwie Plac Św. Marka jest najbardziej znanym miejscem w Wenecji. Chociaż znajduje się w najstarszej części miasta, to jednak funkcjonują przy nim nowoczesne centra handlowe, restauracje i inne obiekty użyteczności publicznej. Historia Placu rozpoczyna się w IX wieku, kiedy to w jego pobliżu wybudowano Bazylikę Św. Marka. Początkowo Plac zajmował niewielki obszar, w bliskim sąsiedztwie świątyni. W dodatku był podzielony na dwie części przez jeden z przepływających tędy kanałów. Niemal trzysta lat później Plac został powiększony do dzisiejszych rozmiarów. Stało się tak za sprawą spotkania papieża Aleksandra III i cesarza Fryderyka I Barbarossy. Kolejne wieki przyniosły wiele innych, ważnych spotkań i wydarzeń. Wystarczy wspomnieć o "Zaślubinach z morzem", uroczystości obchodzonej w czasie Świąt Wielkanocnych. Obecnie Plac Św. Marka połączony jest z Piazzettą San Marco. Obszar ograniczono Pałacem Dożów i Bazyliką Św. Marka. Naprzeciwko świątyni postawiono tzw. skrzydła Napoleona, czyli budynek w stylu klasycystycznym, łączący ze sobą obiekty Starej i Nowej Prokuracji. Powstał on na zlecenie Bonapartego, zachwyconego architekturą Placu Św. Marka, który uznał za najpiękniejszy salon Europy

Historia miast:
 • Wenecja została założona w V w. przez plemię Wenetów, było od VII w. republiką demokratyczną, rządzoną przez dożów. W X w. Wenecja wyrosła na największą potęgę morską na Adriatyku. Rozwinęło się tu rzemiosło (np. słynne weneckie szkła, obróbka drewna, sukiennictwo). Na początku XIII w. Wenecja uzyskała zdobycze terytorialne na Peloponezie i w Dalmacji (Dubrownik). W rezultacie pokonania Genui w bitwie pod Chioggią w 1380 r., Wenecja opanowała handel ze Wschodem. Okres szybkiego rozwoju i bogacenia się zahamowało odkrycie drogi morskiej do Indii w XV w. oraz wzrost potęgi tureckiej na wschodzie basenu Morza Śródziemnego. W latach 1795-1805 oraz po 1815 r. miasto należało do Austrii, zaś w 1866 r. weszło w skład powstającego państwa włoskiego. Sercem miasta jest wypełniony turystami i gołębiami Plac św. Marka (Piazza San Marco).
 • Rzym Według legendy miasto zostało założone w 753 r. p.n.e. przez Romulusa na Wzgórzu Palatyńskim. W ciągu kolejnych pięciu stuleci Rzymowi udało się podporządkować sobie obszar całego Półwyspu. Miasto stworzyło najpotężniejszy organizm państwowy w basenie Morza Śródziemnego (republikę, potem cesarstwo). W okresie rozkwitu cesarstwa Rzym zamieszkały był przez ponad pół miliona ludzi. Na początku nowej ery miasto było jednym z największych ośrodków chrześcijaństwa. Po podziale cesarstwa na zachodnie i wschodnie w 395 r., Rzym przestał być stolicą kraju. Upadek miasta, który nastąpił w 476 r. przypieczętowały liczne najazdy plemion germańskich. W 754 r. miasto stało się stolicą Państwa Kościelnego. Przez kolejne kilkaset lat rozwój miasta hamowały konflikty papieży z cesarzami i najazdy. W XV i XVI w. Rzym stał się obok Florencji i Mediolanu głównym centrum kultury i sztuki renesansowej. W 1870 r. miasto zostało włączone do Włoch, stając się w 1871 r. stolicą kraju, zaś władzę papieską ograniczono do Watykanu.
Kreator stron www - przetestuj!