Ciekawostki o Krajach

Niemcy

 • Ten duży, należący do Unii Europejskiej kraj, zajmuje obszar ograniczony na południu łańcuchem Alp, graniczący na wschodzie z Polską (i Czechami na południowym-wschodzie), sięgający na północy wybrzeży mórz Bałtyckiego i Północnego, a od zachodu sąsiaduje z Holandią, Francją, Belgią i Luksemburgiem. Państwem sąsiadującym z Niemcami na północy jest Dania. Stolicą Niemiec jest Berlin.

Das Lied der Deutschen jest to pieśń, której część jest hymnem państwowym Niemiec. Tekst hymnu używany od roku 1952:
Das Lied der Deutschen
 •             Einigkeit und Recht und Freiheit Das Lied der Deutschen Einigkeit                   und Recht und Freiheit Für das deutsche Vaterland! Danach lasst uns alle streben Brüderlich mit Herz und Hand! Einigkeit und Recht und Freiheit Sind des                        Glückes Unterpfand:Blüh im Glanze dieses Glückes,                                    Blühe, deutsches Vaterland!    
tłumaczenie:
Pieśń Niemców  
Jedność i prawo i wolność Dla niemieckiej ojczyzny, Do tego wszyscy dążmy Po bratersku, sercem i czynem. Jedność i prawo i wolność Są gwarancją szczęścia. Kwitnij w blasku tego szczęścia Kwitnij, niemiecka ojczyzno.

Zabytki:
 • Brama Brandenburska (Berlin)-Klasycystyczna brama stanowi zamknięcie od strony zachodniej słynnej alei Unter den Linden. Przed zjednoczeniem Niemiec stała na granicy między Berlinem Wschodnim (stolicą NRD) a Berlinem Zachodnim.
 • Bodemuseum (Berlin) -Słynne muzeum gromadzące eksponaty egipskiej sztuki starożytnej (m.in. mumie, papirusy), sztuki bizantyjskiej, dzieła włoskiego renesansu, galerię malarstwa, Gabinet Numizmatyczny i inne.
 • Museum Pergamońskie (Berlin)-Muzeum architektoniczne słynne ze zbiorów antycznej architektury oraz hellenistycznej rzeźby. Na zdjęciu zrekonstruowana część ołtarza z Pergamonu (180-160 r.p.n.e.), który nadał nazwę całemu muzeum.
 • Plac Aleksandra (Berlin)-Słynny plac w centrum Berlina. Na zdjęciu zegar "Urania" zwieńczony symbolem układu słonecznego i pokazujący aktualną godzinę w różnych miastach na całym świecie.
 • Wieża Telewizyjna (Berlin) -Ma 365 metrów wysokości i jest drugą co do wielkości budowlą Europy. Na górze w kuli znajduje się obrotowa restauracja i punkt widokowy (wykonuje jeden obrót w ciągu godziny).

Turystyka Właściwie większość terenu Niemiec ma znaczenie w turystyce krajowej. Obszary w sąsiedztwie dużych ośrodków miejskich chętnie są wykorzystywane do uprawiania turystyki. Te bardziej atrakcyjne rejony Niemiec wykorzystywane są do turystyki urlopowej. Bardzo ważne są uzdrowiska. Turyści zagraniczni przyjeżdżają przede wszystkim ze względu na miejsca o bardzo wysokich walorach historycznych i kulturowych: leżące na historycznych trasach dolin Renu oraz Dunaju miasta są głównym celem wycieczek. Niemal połowa wszystkich wyjazdów obywateli polskich do Niemiec to pobyty wypoczynkowe, przy czym najliczniej są tu reprezentowane osoby w przedziale wiekowym 15-34 lata. Podróże służbowe stanowią 29%, a wizyty u krewnych i znajomych – 31% wszystkich wyjazdów obywateli polskich do Niemiec.

Polacy w Niemczech.  Osiągając wysokość 35% ogółu wyjazdów Niemcy są dla Polaków najpopularniejszym celem zagranicznych podróży. W roku 2007 uzyskano najwyższe dotychczas notowania, jeśli chodzi o liczbę podróży z Polski do Niemiec. W roku tym odnotowano w Niemczech ponad 1,21 miliona noclegów naszych polskich sąsiadów – to jest o 6,2% więcej niż w roku ubiegłym. Polacy utrzymują zatem miano najważniejszych turystów w Niemczech. Niemiecka Centrala Turystyki przewiduje na 2015 rok 1,5 miliona noclegów obywateli polskich. W ramach przeprowadzonej ankiety jako planowany cel podróży Polacy w większości wskazywali właśnie Niemcy.

Ren Symbolem atrakcyjności turystycznej jest Ren, a dokładniej jego romantyczny odcinek między Moguncją a Kolonią. Jednak Niemcy mają do zaoferowania turystom znacznie więcej. Urozmaicone wybrzeże Bałtyku, piaszczyste wyspy na Morzu Północnym, Pojezierze Meklemburskie, samotne zamki na skałach w Badenii i Turyngii budowane przez wiele stuleci i katedry, na przykład w Kolonii albo Akwizgranie, średnie i wysokie pasma górskie aż po Alpy.

 • Narodowaści mieszkańców. Państwo niemieckie nie jest bardzo zróżnicowane, jeśli chodzi o skład narodowościowy. Największy odsetek ludności stanowią Niemcy - 95,1%. Jednak duży napływ imigrantów z różnych państw, nie tylko europejskich, przyczynił się do wzrostu mniejszości narodowych. Wśród nich największa grupę stanowią Turcy, później Jugosłowianie, Włosi, Grecy i Polacy. 

 • Oktoberfest.Niemcy znani są z wielu festiwali i hucznych imprez, np. "Parada Miłości" odbywająca się latem po ulicach Berlina. Najbardziej jednak znaną imprezą, nawet poza granicami kraju, jest mający długą tradycję Oktoberfest ("Święto Październikowe") obchodzone w Monachium. Początek wywodzi się od uroczystości zaślubin księcia Ludwika, bawarskiego następcy tronu, z księżniczką Teresą. Ślub ten odbył się 17 października 1810 roku. Wówczas na błoniach, które do dziś noszą imię księżniczki, urządzono wielki festyn. Był on tak popularny, iż zaczęto go organizować co roku. Dzisiejszy Oktoberfest połączony jest z piciem piwa, najpowszechniejszego napoju Bawarii. Każdy z browarów monachijskich posiada własny namiot, gdzie jest sprzedawany ten napój alkoholowy. Goście siedzą przy długich ławach, gdzie piją, śpiewają i tańczą. Ceremonia rozpoczyna się już w ostatni weekend września o godzinie 11.00 przybyciem na teren jarmarku pojazdów konnych z beczkami piwa. Towarzyszy temu głośna muzyka i śpiewy. Wieczorem odbywa się koncert muzyki ludowej. Następnego dnia organizowany jest wielki pochód ulicami Monachium, w którym uczestniczą kapele ludowe, orkiestry dęte, muzycy, błazny, bogato dekorowane wozy i strojnie odziani jeźdźcy. Cała zabawa trwa 16 dni od świtu do nocy. Obszar zabawy zmienia się w tętniące życiem, śpiewem i radością miasteczko.

Kuchnia
Kuchnia niemiecka jest bardzo podobna do kuchni polskiej. Jest dość tłusta, a dania są ubogie w świeże warzywa. Wiele niemieckich potraw stanowią typowo mięsne dania. Słodko-kwaśne potrawy niemieckie jednak znacznie różnią się od naszych rodzimych, tradycyjnych dań.
Kuchnia niemiecka ma trzy główne, najbardziej charakterystyczne cechy:
 1.  połączenie smaku słodkiego z kwaśnym – jedna z bardziej popularnych potraw niemieckich, sauerbraten, łączy w sobie kwaśny smak marynaty ze słodkim sosem; 
 2. ziemniaki stanowią częsty dodatek do niemieckich potraw – są serwowane do naleśników, sałatek i knedli;
 3.  kiełbasy i mięsa to niemiecka duma narodowa – kiełbasy w Niemczech mają ponad tysiąc odmian.

Kuchnia niemiecka to tak naprawdę zbiorcza nazwa kilku popularnych kuchni regionalnych z obszaru Niemiec. Wbrew obiegowym opiniom jest ona bogata w charakterystyczne dania. Różnorodność kulinarna Niemiec wykracza poza uznane stereotypy dotyczące konsumpcji piwa do potraw z mięsa wieprzowego, kapusty i ziemniaków. W kuchni niemieckiej można spotkać wpływy włoskie, greckie, hiszpańskie, tureckie, polskie, czeskie i słowackie.
Kreator stron www - przetestuj!